Jan Sverre holder en rød hummer-maskot på en tech-konferanse med holografiske nyhetsoverskrifter om oppkjøp i bakgrunnen
OpenClaw-skaperen Peter Steinberger har sluttet seg til OpenAI – men den røde hummeren forblir open source.

Peter Steinberger, mannen bak den virale AI-agenten OpenClaw, har sluttet seg til OpenAI. Sam Altman kunngjorde nyheten på X i går kveld, og bekreftet samtidig at OpenClaw vil fortsette som et open source-prosjekt under en stiftelse. For oss som har fulgt AI-agent-utviklingen tett de siste ukene, er dette både overraskende og helt forventet på samme tid.

OpenClaw – som tidligere het Clawdbot, deretter Moltbot – har tatt AI-verdenen med storm siden lanseringen for noen uker siden. Løftet var enkelt: En AI som faktisk gjør ting. Ikke bare svarer på spørsmål, men booker fly, håndterer kalenderen din, og til og med samhandler med andre AI-assistenter i sitt eget sosiale nettverk.

Fra garasjeprosjekt til milliard-tilbud

Steinberger er en østerriksk utvikler som bygde OpenClaw mer eller mindre alene. Prosjektet gikk med tap på mellom 10.000 og 20.000 dollar i måneden, driftet på donasjoner og begrenset bedriftsstøtte. Så kom tilbudene. Både Meta og OpenAI la milliardbeløp på bordet for å kjøpe hele greia.

Men Steinberger ville noe annet. I et blogginnlegg forklarer han at han ikke var interessert i å bygge et stort selskap. «Det jeg vil er å forandre verden,» skriver han, «og å slå meg sammen med OpenAI er den raskeste veien til å bringe dette til alle.»

Det er en interessant holdning fra noen som nettopp fikk milliard-tilbud. Men det forklarer også hvorfor OpenClaw forblir open source. Steinberger ser tydeligvis på spredning som viktigere enn profitt – i hvert fall for nå.

Hva Steinberger skal gjøre hos OpenAI

Ifølge Altman skal Steinberger «drive neste generasjon personlige agenter» hos OpenAI. Det er store ord. OpenAI har lenge fokusert på språkmodeller som ChatGPT, men agent-teknologi er noe annet. Her snakker vi om AI som handler autonomt på vegne av brukeren, tar beslutninger, og utfører oppgaver uten konstant veiledning.

Altman kaller Steinberger et «geni med mange fantastiske ideer om fremtiden for svært smarte agenter som samhandler med hverandre for å gjøre nyttige ting for folk.» Og han legger til at dette «raskt vil bli kjernen i våre produkttilbud.»

Det er verdt å merke seg ordvalget. Ikke «en del av» eller «et supplement til» – men «kjernen i.» OpenAI satser tungt på at fremtiden handler mindre om chatbots og mer om agenter som faktisk utfører arbeid.

Konkurransen hardner til

OpenAI er ikke alene om å se dette. Anthropic har fått massiv oppmerksomhet med Claude Code, og lanserte nylig Claude Opus 4.6 som er bedre på koding og langvarige oppgaver. Anthropic ble nylig verdsatt til 380 milliarder dollar. OpenAI ligger på rundt 500 milliarder.

Google og Meta kaster også milliarder etter AI-talent. OpenAI kjøpte iPhone-designer Jony Ives AI-startup io for over 6 milliarder dollar i fjor. Denne ansettelsen av Steinberger – selv om ingen sum er offentliggjort – er åpenbart del av samme strategi: Sikre de beste hodene før konkurrentene gjør det.

Interessant nok har OpenClaw allerede spredt seg raskt i Kina, der det fungerer med kinesiske språkmodeller som DeepSeek. Baidu planlegger å gi brukere av sin hoved-app direkte tilgang til OpenClaw. At en AI-agent bygget av én østerriksk utvikler nå integreres i Kinas største søkemotor, sier mye om hvor raskt dette feltet beveger seg.

Hva skjer med OpenClaw nå?

For brukere er den gode nyheten at OpenClaw forblir open source. Det vil leve videre som et stiftelsesprosjekt som OpenAI vil støtte. Så du trenger ikke bekymre deg for at det plutselig blir et lukket, betalingsbasert produkt.

Men det reiser også spørsmål. Vil OpenAI prioritere OpenClaw-utviklingen, eller vil fokuset gå til deres egne proprietære løsninger? Vil Steinbergers ideer ende opp i ChatGPT-produktene i stedet for i OpenClaw? Og hva skjer med de sikkerhetsbekymringene som flere forskere har reist om plattformens åpenhet?

For min del er jeg spent på å se hva som kommer. Mine egne erfaringer med OpenClaw har vært blandede, for å si det mildt. Men med OpenAI-ressurser i ryggen og Steinberger ved roret, kan dette bli interessant. Eller så ender det som nok et oppkjøp der den originale visjonen drukner i korporat strategi. Vi får se.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Du liker kanskje denne også

Suno og opphavsrett i 2026: Det du må vite før du publiserer én eneste låt

Kan du tjene penger på Suno-musikk? Her er en praktisk gjennomgang av rettigheter, risiko og hva du bør avklare før publisering.

GPT-5.2: Jeg testet OpenAIs nyeste modell – her er hva som faktisk fungerer

GPT-5.2 er ute med tre versjoner. Jeg har testet thinking-modellen, sammenlignet med 5.1, og funnet ut hva som faktisk er bedre. Her er mine erfaringer.

Google NotebookLM

Google NotebookLM er en AI-assistent som gjør dokumenter om til interaktive samtaler, studieguidere og podcasts på norsk. Nå drevet av Gemini 3 Pro med nye funksjoner som infographics, slide decks og Deep Research. Komplett guide til gratis vs. Plus-versjon.

Clawdbot – Open-source AI-agenten alle snakker om, og sikkerheten ingen snakker om

Clawdbot er open-source AI-agenten alle snakker om. Slik kommer du i gang – og slik sikrer du deg mot alvorlige sårbarheter.