Innhold Vis
Anthropic slapp i dag to modeller som ikke bare er nye versjoner – de er en helt ny klasse. Claude Fable 5 og Claude Mythos 5 plasserer seg over Opus i kapasitet, og det er første gang Anthropic lanserer noe i denne kategorien offentlig. Spørsmålet er hva det faktisk betyr i praksis – og om prisene forsvarer seg.
Kort fortalt: Mythos 5 er den kraftigste versjonen, beregnet på de tyngste oppgavene. Fable 5 er den du faktisk kan bruke i dag – en mer tilgjengelig og tryggere variant av samme motor. Begge er tilgjengelige via API fra i dag, og Fable 5 dukker opp på OpenRouter under anthropic/claude-fable-5.
Jeg skal prøve å gi deg det praktiske bildet – hva disse modellene faktisk gjør, hva de koster deg, og hva du bør forvente.

Hva er forskjellen på Fable 5 og Mythos 5?
Mythos er en ny modellklasse Anthropic introduserte i april via «Project Glasswing». Det er ikke en ny versjon av Opus – det er noe som er ment å overgå Opus fundamentalt i evne til å jobbe autonomt over lang tid. Mythos 5 er den fulle versjonen av dette. Fable 5 er den versjonen som er klargjort for offentlig bruk, med ekstra sikkerhetslag og litt romsligere grenser for hva den gjør på egen hånd.
Tenk på det slik: Mythos er motoren, Fable er bilen du faktisk kjøper og kjører.
Det som skiller disse fra tidligere Claude-modeller er ikke primært hva de vet – det er hvor lenge og hvor selvstendig de kan jobbe. Tidligere Claude-versjoner var gode i en enkelt kontekst, en enkelt samtale. Fable 5 og Mythos 5 er bygget for å jobbe over dager. De planlegger på tvers av faser, delegerer til sub-agenter, og sjekker sitt eget arbeid underveis. Det er en annen type verktøy enn det vi har sett.
Stripe-eksempelet: måneder komprimert til én dag
Det sterkeste beviset på hva disse modellene kan gjøre er ikke et benchmark-tall – det er et konkret eksempel fra Stripe. De brukte Fable 5 til å gjennomføre en kodebase-migrering i en Ruby-kodebase med over 50 millioner linjer kode. Resultatet: en operasjon et helt team ellers ville brukt over to måneder på, ble ferdig på én dag.
Det er den typen tall som faktisk sier noe. Ikke prosenter på en test ingen har hørt om, men «vi frigjorde to måneder med ingeniørarbeid». Det er hva autonomt agentarbeid ser ut som når det fungerer.
Anthropic oppgir også høye tall på SWE-Bench-Pro – men som jeg har skrevet om tidligere, sier slike benchmarks lite om hverdagsbruk. Stripe-eksempelet er langt mer interessant.

Hva koster Claude Fable 5?
Her er det ærlige svaret: dyrt per token, men billig sammenlignet med alternativet.
Prisene er $10 per million input-tokens og $50 per million output-tokens – det tilsvarer rundt 110 kr og 550 kr per million tokens henholdsvis. Det er premium-prising, og et $200 Claude Max-abonnement vil brukes opp raskere enn med Opus hvis du kjører tunge agent-jobber.
Poenget er hva du sammenligner med. Hvis Fable 5 gjør på én dag det et team ellers ville brukt to måneder på, er regnestykket annerledes. Det er ikke en chatbot du snakker med – det er et verktøy for spesifikke, tunge oppgaver der alternativet er mennesker over lang tid.
Du finner en full oversikt over Claude-priser og hva abonnementene faktisk innebærer i en tidligere sak.
Kan du bruke Fable 5 i Claude Code i dag?
Jo, nå er den her. Fable 5 er tilgjengelig i Claude Code – du velger den med /model. Frem til 22. juni er den inkludert i abonnementet, men siden dette er en tung modell trekker den raskere av plan-kvoten din enn Opus gjør. Etter det går bruken over på usage credits. Vil du heller kjøre den rått via API, finner du den på OpenRouter under anthropic/claude-fable-5.
Poenget er at Fable 5 er designet nettopp for agent-harness som Claude Code. Det er her den virkelig skal skinne – ikke i en enkelt chat-runde, men i et oppsett der modellen kan jobbe autonom over lengre tid, planlegge, bruke verktøy og iterere. Claude Code og det Anthropic har bygget rundt det er konteksten disse modellene er ment for.
Rundt 95 % av Fable-sesjoner skal kjøre helt autonomt uten å stoppe og spørre om lov. Det er det som er poenget – redusere friksjon i langkjørte oppgaver.

Hva betyr «over Opus» egentlig?
Opus har vært Anthropics toppmodell – den du valgte når du trengte det beste. Mythos-klassen er ment å overgå Opus i det Anthropic kaller «frontier-kapasitet» på autonome oppgaver. Det handler særlig om evnen til å jobbe selvstendig over lengre perioder, håndtere komplekse flertrinns-oppgaver og koordinere mellom sub-agenter.
For de fleste oppgaver vil Opus 4.8 fremdeles være mer enn godt nok – og billigere. Det er verdt å lese om hva Opus 4.8 faktisk innebærer hvis du ikke har gjort det. Fable 5 og Mythos 5 er for oppgaver der Opus ikke holder – der du trenger noe som kan jobbe autonomt over dager, koordinere store operasjoner og håndtere flerstegs kompleksitet.
For et kortere coding-problem, en tekst som skal skrives, eller en analyse du vil ha raskt? Det er ikke her Fable 5 vinner. Den er tregere i utgangspunktet – bygget for grundig og langkjørt arbeid, ikke kjapp chat. Det er en design-avveining, ikke en svakhet.
En detalj om sikkerhet – nøytralt fortalt
Fable 5 ble sluppet bare noen dager etter at Anthropic selv gikk ut og advarte om at AI nærmer seg et nivå der risikoene blir reelle i høyrisiko-domener. Det er en interessant timing. I praksis betyr det at modellen har innebygde sikkerhetssperrer i de tyngste kategoriene – cybersikkerhet, biologi, kjemi – og faller tilbake til Opus 4.8 i de tilfellene. Det er Anthropics valg av avveining mellom kapasitet og kontroll, og det er rimelig å kjenne til det.
Jeg har skrevet mer om Anthropics tidligere Mythos-avslørings-saga – der uautoriserte brukere fikk tilgang til modellen – for den som vil ha mer bakgrunn.
Hva bør du gjøre nå?
Hvis du er en utvikler eller jobber med tunge automatiseringsoppgaver: sjekk API-tilgangen via Anthropics offisielle lansering eller OpenRouter. Eksperimenter med Fable 5 på oppgaver der du normalt ville satt en person til å jobbe i dager. Det er der den er laget for å leve.
Hvis du bare bruker Claude i chatten til daglig: ingen hastverk. Opus 4.8 er fremdeles svært god til de fleste oppgaver, og Fable 5 ligger allerede i Claude Code (/model) den dagen du får bruk for den. Les gjerne den komplette Claude-guiden hvis du vil ha en solid forståelse av hele Claude-familien.
Poenget er at dette ikke er en marginal oppgradering. Mythos-klassen er Anthropics svar på spørsmålet om hva AI kan gjøre når den faktisk får jobbe selvstendig – og Stripe-eksempelet antyder at svaret er «ganske mye».
Ofte stilte spørsmål
Hva er forskjellen på Fable 5 og Mythos 5?
Mythos 5 er den kraftigste og fullt utbygde modellen, beregnet på de tyngste autonome oppgavene. Fable 5 er den offentlige versjonen – samme teknologi, men med ekstra sikkerhetslag og klargjort for vanlig bruk. Tenk på Fable 5 som bilen du kjøper, og Mythos 5 som motoren under panseret.
Hva koster Claude Fable 5 å bruke?
$10 per million input-tokens og $50 per million output-tokens via API – omtrent 110 kr og 550 kr per million tokens. Det er premium-prising. Et $200 Max-abonnement brukes raskere her enn med Opus. For tunge agent-jobber er kostnaden lav sammenlignet med alternativet, men for daglig chat er Opus 4.8 billigere og fullt tilstrekkelig.
Kan jeg bruke Fable 5 i Claude Code akkurat nå?
Ja – den er ute i Claude Code nå. Du bytter til den med /model. Det viktige om kostnaden: frem til 22. juni er Fable 5 inkludert i abonnementet ditt, men som en tung modell brenner den gjennom plan-kvoten raskere enn Opus. Etter 22. juni må du toppe opp med usage credits for å fortsette å bruke den. Trenger du den via API i stedet, ligger den på OpenRouter (anthropic/claude-fable-5).
Trenger jeg Fable 5, eller holder Opus 4.8?
For de fleste daglige oppgaver – tekst, koding, analyse – holder Opus 4.8 svært godt og er billigere. Fable 5 er verdt det når du har tunge flerstegs-oppgaver som skal kjøre autonomt over tid, for eksempel store kodebase-migreringer eller langkjørte agent-pipelines. Er du usikker, start med Opus.